Достапни линкови

Социјал демократската партија победник на изборите во Словачка


Лидерот на Социјал демократската партија во Словачка, Роберт фицо
Левоориентираната опозициска партија во Словачка е победник на превремените парламентарни избори, според досега преброените резултати во 5811 изборни единици од 5965.
Социјал демократската партија на поранешниот премиер Роберт Фицо освоила 44.8 насто од гласовите, односно 84 места во Парламентот од 150. Резулатите му овозможуваат на Фицо сам да ја конструира владата.
XS
SM
MD
LG