Достапни линкови

Одбележување на годишнината од земјотресот и цунамито во Јапонија


Јапонија по земјотресот и по обновата
Јапонија денеска ја одбележува годишнината од масовниот земјотрес и цунамито кои ја погодија земјата пред една година, при што 19 илјади лица загинаа. Околу 325 илјади луѓе останаа без нивните домови. Земјотресот со јачина од 9 степени според Рихтеровата скала предизвика и нуклеарна криза.
Меморијалните служби ќе бидат одржани во моментот кога се случи земјотресот. Централната служба ќе се одржи во националниот театар во Токио.
XS
SM
MD
LG