Достапни линкови

Анти-владини протести во Будимпешта


Анти-владините протести во Будимпешта во јануари
Околу 6000 илјади луѓе учествуваа во анти-владините протести во Будимпешта за подобри услови на сиромашните, фер даночен систем и бесплатно високо образование. Вчерашните протести беа организирани од унгарското движење за солидарност.
Коосновачот на организацијата Питер Конја изјави дека премиерот Виктор Орбан лаже и води коруптивно автократска политика.
XS
SM
MD
LG