Достапни линкови

Завршија парламентарните избори во Абхазија


Завршија парламентарните избори во грузиската сепаратистичка република Абхазија. Околу 150 кандидати се борат за 35 пратенички места. Изборите кои Грузија не ги признава за валидни се седум месеци по одржувањето на претседателските избори на кои победи Александар Анкваб и по помалку од три недели по обидот за атентат врз него.
Изборите беа набљудувани од невладини организации од земјата. Резултатите би требало да бидат објавени денеска на пладне.
XS
SM
MD
LG