Достапни линкови

Можен трансфер на талибански затвореници од Гвантанамо во Катар


Петмина талибански милитанти кои се наоѓаат во американскиот воен затвор во Заливот Гвантанамо, Куба, се согласиле со предлогот да бидат префрлени во Катар, изјавил портпатолот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Аимал Фаизи за германска новинска агенција. Тој истакнал дека милитантите одговориле позитивно на договорот откако биле посетени од делегација испратена од Карзаи.
Американската амбасада во Кабул соопшти дека Вашингтон се уште не донел одлука за трансфер на талибански затвреници од Заливот Гвантанамо.
Авганистанските Талибанци во јануари соопштија дека отвориле канцеларија во Катар за можни преговори со меѓународната заедница, истакнувајќи дека во меѓувреме ќе продолжат со нападите врз авганистанските и меѓународните сили во земјата.
XS
SM
MD
LG