Достапни линкови

Регистрирани серија земјотреси во Скопје


Серија земјотреси од скопското епицентрално подрачје регистрираа денеска изутрина и претпладне апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.
Од сите земјотреси во Скопје и околината, најсилно е почувствуван земјотресот во 11 часот и 19 минути, со интензитет од 4 и 5 степени, според Европската макросеизмичка скала.
XS
SM
MD
LG