Достапни линкови

Меѓународни напори за крај на насилствата во Сирија


Денеска во Дамаск ќе се состанат преставникот на ОН и Арапската Лига Кофи Анан и Претседателот на Сирија Башар ал Асад. Истовремено во Каиро министрите за надворешни работи на Арапската Лига ќе се состанат со нивниот руски колега Сергеј Лавров.
Овие средба е дел од напорите за да се натера режимот на Асад да запре со насилствата против оипозицијата, а Русија да подржи резолуција за Сирија во Светската Организација.
XS
SM
MD
LG