Достапни линкови

Србија: поранешни Црвени беретки обвинети за бунт


Осуммина поранешни членови на специјалната српска полиција Црвени беретки, вклучувајќи и тројца кои се осудени за убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ се обвинети за бунт во 2001 година. Инцидентот се случил кога со полициски возила ја блокирале главната улица во Белград со барање за оставка на тогашниот министер за внатрешни работи. Милорад Улемек, Звездан Јовановиќ и Душко Марициќ одлежуваат затворска казна од 40 години поради атентатот врз Зоран Ѓинѓиќ.
XS
SM
MD
LG