Достапни линкови

Зачестени дезертeрства од сиријската армија


Бегалски камп во Турција
Петмина членови на сириските вооружени сили, вклучувајќи и двајца генерали дезертирале во Турција. Според турските власти, тие биле во групата сиријци кои избегале од земјата пред два дена. Вчера заменик министерот за нафта го напушти режимот на претседателот Башар ал Асад. Околу 12 илјади сиријци пребегале во Турција од почетокот на востанието против властите пред една година.
XS
SM
MD
LG