Достапни линкови

Русија повторно против резолуцијата за Сирија


Русија во Советот за Безбедност на ОН повторно се спротивстави на предлог резолуцијата за Сирија, бидејки, не била балансирана. Москва бара сите страни да се повикаат на прекин на огнот.
Имено 5 - те членки со право на вето повторно се состанаа за да договороат резолуција со која од сириската влада се бара да ги запре насилствата а од опозицијата да се воздржи од насилно однесување. Се смета дека од Март 2011 досега околу 7500 луѓе загинаа во протестите против режимот на Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG