Достапни линкови

Фикрет Абдиќ на слобода


Фикрет Абдиќ
Од затворот во Пула денеска е пуштен Фикрет Абдиќ откако отслужи две третини од 15 годишната затворска казна поради воени злосторства во Босна и Херцеговина. Повеќегодишниот челник на Агрокомерц од Велика Кладуша кој во 1993 година ја формира Автономната покраина Западна Босна првично беше осуден на 20 години, но потоа казната му беше намалена. Пред затворот во Пула Абдиќ бил пречекан од скоро 3 илјади негови приврзаници.
XS
SM
MD
LG