Достапни линкови

Северна и Јужна Кореја на заедничка конференција за безбедност


Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во посета на армијата.
Претставници на двете Кореи учествуваат на заедничка конференција за безбедност во Југоисточна Азија, која се одржува во Њујорк. Иако не е познато дали тие зборувале меѓусебно, сепак дводневниот форум е можност Северна и Јужна Кореја да започнат контакти. Но, додека Пјонгјанг се стреми да ги подобри односите со САД, кои се важни за обезбедување помош, нема никаков знак дека сака истото да го стори и со Сеул. Се уште има тензии на поделениот Корејски Полуостров.
XS
SM
MD
LG