Достапни линкови

Турција против воена интервенција во Сирија


Турскиот претседател Абдула Ѓул
Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави денеска дека неговата земја се противи на користењето воена сила за интервенција во Сирија. Говорејќи за време на посетата на Тунис тој ги повика регионалните сили да најдат дипломатско решение за кризата во земјата.
Ѓул исто така го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад дека ниту една влада неможе да опстане со практикувањето насилство против сопствениот народ.
XS
SM
MD
LG