Достапни линкови

Египет:судењето на странските активисти одложeно до април


Некои од обвинетите активисти во египетскиот суд
Египетскиот суд го одложи до 10 април судењето на 43 странски активисти кои се обвинети за примање нелегални финансиски средства. Меѓу обвинетите има и 16 Американци кои ја напуштија земјата, откако им беше укината забраната во минатата недела.
Египетските медиуми јавија дека на обвинетите ќе им се суди во отсуство. Случајот ги наруши односите меѓу САД и Египет, при што Вашингтон се закани дека ќе ја укине помошта за земјата.
XS
SM
MD
LG