Достапни линкови

Саркози пак им го вети законот за геноцид на ерменците


A campaign poster of President Nicolas Sarkozy
Францускиот Претседател Никола Саркози вети дека ќе обезбеди да биде донесен законот со кој ке се смета за криминал негирањето дека убиствата врз ерменците во 1915 биле геноцидот.
Овој закон Саркози вчера повторно и го вети на ерменската заедница во Франција откако Уставниот Суд го отфрли.
Саркози се соочува со критики дека пред изборите во Април го користи ова прашање за да добие подршка од ерменската заедница во Франција која се проценува на околу 600 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG