Достапни линкови

Русија: Либија обучува сириски бунтовници


Виталиј Чуркин
Русија ја обвини Либија дека отворила тренинг центар за сириските бунтовници кои се борат против силите лојални на претседателот Башар ал Асад.
Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин за време на состанокот на Советот за безбедност изјави дека Русија има информации дека по тренингот во Либија, луѓето се праќаат во Сирија да ја напаѓаат легалната власт. Чуркин додаде дека таквите активности ја поткопуваат стабилноста на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG