Достапни линкови

Црвен крст-повеќето жители го напуштиле опустошениот реон на Хомс


Бомбардирањето на реонот Баба Амр
Меѓународниот комитет на Црвен крст соопшти дека неговите тимови успеале да влезат во опустошениот реон Баба Амр во сирискиот град Хомс. Потпаролот на организацијата Хишам Хасам изјави дека повеќето жители го напуштиле местото. Во Баба Амр пристигнал и хумантираниот шеф на ОН, Валери Амос.
Тимовите на Црвен Крст чекаа со денови да пристапат во реонот, откако бунтовниците го напуштија по едномесечното бомбардирање на владините сили за да ги заштитат цивилите.
XS
SM
MD
LG