Достапни линкови

Тимовите на Црвен крст успеаа да влезат во Хомс


Реонот Баба Амр во Хомс
Меѓународниот комитет на Црвен крст соопшти дека неговите тимови успеале да влезат во бунтовничкото жариште Баба Амр во сирискиот град Хомс. Тимовите чекаа со денови да пристапат во реонот, откако бунтовниците го напуштија по едномесечното бомбардирање на владините сили.
Хуманитарниот шеф на ОН, Валери Амос е на пат кон Хомс. Сирискиот министер за надворешни работи претходно ја известил Амос во Дамаск дека властите ќе соработуваат со нејзиниот тим.
XS
SM
MD
LG