Достапни линкови

Средба на министрите за надворешни работи на Азербеџан, Иран и Турција


Азербеџанскиот министер за надворешни работи, Елмар Мамадиаров
Азербеџанскиот министер за надворешни работи, Елмар Мамадиаров беше домаќин на средбата со неговиот турски и ирански колега, Ахмет Давутоглу и Акбар Салехи. За време на средбата тие ја истакнале потребата од решавање на конфликтот меѓу Азербеџан и Ерменија за Нагорно Карабах врз основа на приниципите за сувереност.
Тие разговарале и за воспоставување на железничка конекција меѓу трите земји и за поедноставување на формалностите за добивање на виза на нивните граѓани.
XS
SM
MD
LG