Достапни линкови

Руската лига на гласачи ги осуди претседателските избори


Прес конференција на Руската лига на гласачи. Москва, 07.03.2012.
Руската лига на гласачи, која обединува познати личности и активисти против власта на Владимир Путин, ги осуди неделните претседателски избори, нарекувајќи ги навреда за граѓанското општество. Во соопштението на Лигата се наведува дека е невозможно да бидат признати резултатите поради големиот број изборни неправилности. Премиерот во заминување Путин на 4 март доби трет претседателски мандат, освојувајќи скоро 64 насто од гласовите. Претходно, овие избори ги осудија и меѓународните монитори.
XS
SM
MD
LG