Достапни линкови

Лавина во Авганистан: бројот на настрадани се искачи на 47


Спасувачките тимови кои трагаат по настраданите од лавината во северниот дел на таа земја, досега нашле тела на 47 лица.Провинцијата Бадакшан каде што се случи несреќата има 200 жители и постои надеж дека некои луѓе се во нивните домови и сеуште се живи .Досега само три жени и едно дете се пронајдени живи и тие не биле во селото кога тоа било погодено од големата лавина на 4 ти март. На планините околу Бадакшан има многуснег и патиштата до околните села се непроодни.
XS
SM
MD
LG