Достапни линкови

Саркисјан со обвинувања до Азербеџан за Нагорно Карабах


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан
Ерменскиот претседател Серж Саркисјан ги обвини лидерите на соседен Азербеџан дека сакаат да го блокираат процесот за решавање на конфликтот за спорниот регион Нагорно Карабах. Говорејќи во Брисел за време на посетата на седиштето на НАТО, тој изјави дека Азербеџан продолжува да сее омраза против Ерменците.
Саркисјан рече дека Ерменија е важен парнер на НАТО и најави дека земјата ќе започне заеднички воени вежби со американската војска за подобрување на соработката во Авганистан.
XS
SM
MD
LG