Достапни линкови

Филе-прашањето за името треба итно да се реши


Еврокомеасрот за проширување Штефан Филе
Еврокомеасрот за проширување Штефан Филе на денешната дебата во Брисел „Да ја направиме 2012 година успешна година“ во организација на известувачот за Македонија од Европскиот парламент Ричард Ховит изјави дека клучното прашање за Македонија е спорот со името кое треба итно да се реши. Тој ја поздрави средбата на премиерите Груевски и Пападимос, која според него претставува обновување на континуитетот на дијалогот меѓу државите.
Ховит потсети дека Македонија од балканските држави е најдолго со статус на кандидат за членка, но без датум за отпочување на преговори, притоа наведувајќи ги постигнатите резулати од имплементираните реформи.
XS
SM
MD
LG