Достапни линкови

ОН ќе ги продолжат разговорите со Иран за нуклеарната програма


Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон
Пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија се сложија да го прифатат предлогот на Иран за продолжување на разговорите за нуклеарната програма на Техеран. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон изјави дека го известила иранскиот преговарач за нуклеарната програма Саед Џалили. Се уште не се знае кога и каде ќе бидат одржани разговорите.
Иран претходно соопшти дека ќе им дозволи на нуклеарните инспектори на ОН да го посетат воениот комплекс Парчин, за кој се смета дека е дел од тајната иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG