Достапни линкови

Лавини однесоа 40 животи во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека најмалку 40 лица загинале, поради лавините кои погодија две планински села во североисточниот дел на земјата. Спасувачките екипи се во потрага по преживеани, а авганистанската национална армија испратила хелихоптери да им помогне на екипите.
Според извештаите, огромните наноси на снег во покраината Бадакшан во текот на зимата ги блокирале патиштата и ги изолирала селата од регионот.
XS
SM
MD
LG