Достапни линкови

Осуди за блокирањето на Фејсбук и информативни сајтови во Таџикистан


Таџикистанските активисти го осудија блокирањето на социјалната мрежа Фејсбук и на неколку независни информативни сајтови во земјата. Според властите причината за блокирањето на веб странтите кои не функционираат од 3 март е технички проблем, кој наскоро треба да биде решен.
Фридом Хаус исто така го осуди чекорот на таџикистанските власти, кој според нив е со цел да се стопира употребата на сајтовите, кои се критички настроени кон нивната работа.
XS
SM
MD
LG