Достапни линкови

Уапсен Американец со радиоактивен материјал во Казахстан


Казахстанската царинска служба соопшти дека еден 55 годишен Американец бил задржан на меѓународниот аеродром Алмати, откако биле пронајдени радиоактивни уреди во неговиот багаж.
Американецот кој не е индетификуван планирал да отпатува во градот Ташкент во Узбекистан. Уредите кои биле пронајдени царината ги опиша како радиоактивни направи кои се користат за мерење, без да даде и дополнителни детали за случајот.
XS
SM
MD
LG