Достапни линкови

Ердоган ја повика Сирија да дозволи отварање на хуманитарните коридори


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ја повика соседна Сирија да дозволи отварање на хуманитарни коридори за помош на цивилите кои се под закана од владината офанзива против анти-режимските протести.
Според турските власти околу 11 илјади Сиријци пребегале во Турција, откако започнаа немирите минатата година. Ердоган е еден од најголемите критичари на неговиот поранешен сојузник сирискиот претседател Башар ал Асад, поради насилството во земјата при кое загинаа 7500 лица.
XS
SM
MD
LG