Достапни линкови

Сирија се откажа од соработката за нејзината наводна нуклеарна програма


Телевизиска снимка од Деир ал Зор
Сириските власти и соопштиле на Меѓународната агенција за атомска енергија дека неможат да соработуваат во истрагата за нивната наводна нуклеарна програма, поради немирите во земјата. Шефот на агенцијата, Јукија Амано изјави дека примил писмо до Сирија во февруари во кое се бара разбирање за тешките околности и деликатната ситуација во земјата.
Агенцијата бараше пристап за влез во Деир ал Зор, кој според американските разузнавачки служби е рекатор за производство за плутониум пред Израел да го бомбардира во 2007 година.
XS
SM
MD
LG