Достапни линкови

Започна состанокот на ЕУ и Источното партнерство во Прага


Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон и еврокомесарот за проширување Штефан Филе ги предводат разговорите во Прага за зајакнување на односите меѓу Полска, Словачка, Унгарија и Чешка кои се дел од Вишеградската група и се членки и на ЕУ. Учество на средбата земаа и земјите од Источното партнерство во кое спаѓаат Азербејџан, Ерменија, Грузија, Молдавија и Украина.
Белорусија не беше поканета, откако беа воведени дополнителни санкции против Минск, поради репресијата врз опозицијата.
XS
SM
MD
LG