Достапни линкови

Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија за оваа година


Вицепремиерката Теута Арифи
Вицепремиерката Теута Арифи денеска пред претставници на Европската комисија во Брисел ја презентираше Националната програма за усвојување на правото на ЕУ за оваа година. Според неа, денешната средба била одлична можност за појаснување на темите во претстојниот дијалог меѓу Македонија и Унијата, што ќе го водат премиерот Никола Груевски и еврокомесарот Штефан Филе и кој треба да започне на 15 март во Скопје.
Во Националната стратегија се опфатени политичките и економските критериуми, реформите во јавната администрација и судството, како и дијалогот со преставниците на медиумите и реформите поврзани со изборниот процес.
XS
SM
MD
LG