Достапни линкови

Лукашенко и се нафрли на ЕУ поради санкциите против Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко се спротистави на новите санкции на ЕУ против неговата земја. Тој псоебно ги издвои полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски и неговиот германски колега Гвидо Вестрвеле. За Вестервеле, кој се декларираше дека е хомосексуалец, Лукашенко рече дека подобро е да биде диктатор отколку со таква сексуална определба.
Лукашенко изрази уверување дека земјата ќе биде домаќин на шампионатот во хокеј во 2014 година и покрај санкциите.
XS
SM
MD
LG