Достапни линкови

Ирански адвокат за човекови права осуден на 18 години казна затвор


Иранскиот адвокат за човекови права Абдолфатах Солтани
Иранскиот адвокат за човекови права Абдолфатах Солтани е осуден на 18 години казна затвор. Неговата сопруга Маеде Солтани за севисот на Радио слободна Европа во земјата изјави дека на нејзиниот маж му е забрането да се бави со право 20 години. Солтани е осуден за ширење на анти-владина пропаганда и за загрозување на националната безбедност.
XS
SM
MD
LG