Достапни линкови

30 војници и 14 милитанти загинаа при судирите во Јемен


Најмалку 30 војници и 14 милитанти поврзани со Ал Каеда загинале за време на судирите во јужниот дел на земјата. Нападите се случиле во покраината Абиан, каде армијата се бори со екстремистите од минатиот мај.
Соборувањето на претседателот Али Абдула Салех и серијата на протести на арапскиот полуостров милитантите го искориситија да си направт упоришта во земјата, најмногу во нејзиниот јужен дел.
XS
SM
MD
LG