Достапни линкови

Се бројат гласовите по локалните избори во киргистанскиот град Ош


Изборите во Ош
Започна броењето на гласовите на локалните избори во киригстанскиот град Ош, по затворањето на изборните единици. Според извештаите излезноста на гласањето е 69 насто. Гласачите бираа меѓу 700 кандидати од неколку политички партии кои ќе бидат членови на градскиот Совет.
Домот на малцинството Узбекистанци беше центарот на меѓуетничките судири во јуни 2010 година, при кои животот го загубија 450 лица, а илјадници домови беа уништени..
XS
SM
MD
LG