Достапни линкови

Ирак побара од курдскиот автономен регион да го уапси потпретседателот


Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми
Ирачкото министерство за внатрешни работи ги повика властите во автономниот курдски регион да го уапсат попретседателот Тарек ал Хашеми за да започне судењето против него. Според соопштението, има информации дека Хашеми планира да го напушти Ирак.
Шиитските власти издадоа налог за апсењето на потпретседателот, кој е сунитски политичар во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG