Достапни линкови

Противниците на Ахмадинеџад водат на парламентарните избори


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад
Конзервативните противници на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад најверојатно се во водство на парламентарните избори во земјата. Околу 90 насто од гласовите се пребројани, а лојалистите на врховниот лидер Ајатолахот Али Хамени се очекува да освојат повеќе од две третини од местата во Парламентот, според неофицијалните информации.
Изборите во петокот во голема мера беа избегнати од реформисите чии лидери Мирхосеин Моусави и Меди Каруби се во домашен притвор повеќе од година дена.
XS
SM
MD
LG