Достапни линкови

Кина ќе го зголеми буџетот за одбраната


Припадници на кинеската армија
Кинескиот Парламент соопшти дека буџетот наменет за одбраната на земјата ќе биде зголемен за 11,2 насто оваа година и ќе изнесува 106 милијарди долари. Потпаролот на законодавниот дом, Ли Жаохинг изјави дека зголемувањето на буџетот е неопходно, бидејќи Кина е голема земја, а трошоците за нејзината одбрана се мали во однос на другите големи земји.
XS
SM
MD
LG