Достапни линкови

Расте бројката на загинати при судир на два воза во Полска


Судирот на возовите во Полска
Полското минситерство за внатрешни работи соопшти дека најамалку четиринаесет лица загинале, а 50 се повредни при судир на два воза во Полска. Спасувачите екипи се обидуваат да стигнат до патниците кои се уште се заробени под урнатините на возовите.
Поголем дел од настраданите се хоспитализирани. Полскиот министер за транспорт, Славомир Новак изјави дека индициите покажуваат дека несреќата е една од најголемите катастрофи во сообраќајот што и се случиле на земјата во последните години.
XS
SM
MD
LG