Достапни линкови

Започна гласањето за претседателските избори во Русија


Гласањето во Русија
Изборните единици се отворени во Шукотка, која се наоѓа во источниот дел на Русија, каде гласачите имаат можност да бидат меѓу првите кои ќе гласаат на претседателските избори. Пет кандидати се натпреваруваат на изборите, но премиерот Владимир Путин е фаворит за освојување на функцијата. И
зборните единице се отворени од 8 часот, а ќе бидат затворени во 20 часот. Речиси 110 милиони луѓе во Русија можат да гласаат во 91 илјада изборни единци низ земјата.
XS
SM
MD
LG