Достапни линкови

Обама не блефира - Иран не смее да има атомска бомба


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не блефира кога тврди дека е неприфатливо Иран да поседува нуклеарно оружје. Во изјавата за американски медиуми пред посетата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Вашингтон во понеделник, Обама нагласува дека не ја исклучува и воената опција, но смета дека бомбардирањето на цели во Иран може да ја зајакне позицијата на режимот во Техеран, кој ќе се прикажува како жртва. Се претпоставува дека Обама ќе побара од Нетанјаху да ги одложи евентуалните планови за напад врз иранските нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG