Достапни линкови

Гласањето во Иран продолжено поради големите редици


Техеран, 02.03.2012
Гласањето на парламентарните избори во Иран било продолжено за уште три часа поради огромниот одзив, јавија државните медиуми. Телевизиите прикажуваа снимки од гласачки места во Техеран со долги редици на граѓани. Врховниот верски лидер Али Хаменеи повика на масовен одзив на гласањето со што, според него ќе им се испратела порака на непријателите на Иран. Се очекува победа на кандидатите кои имаат подршка од Хаменеи.
XS
SM
MD
LG