Достапни линкови

ЕУ загрижена за ситуацијата во Белорусија


ЕУ изрази "сериозна" загриженост во врска со "натамошното влошување на ситуацијата" во Белорусија. Во соопштението на Европскиот совет се поддржа неодамнешнотo продолжување на санкциите поради репресијата врз белоруската опозиција. Советот на ЕУ повика да се продолжи со работа врз "дополнителни мерки" против режимот на претседателот Алeксандaр Лукашенко.
XS
SM
MD
LG