Достапни линкови

На 15 март почнува дијалогот на високо ниво со ЕУ


Македонија на 15 март ќе започне неформален суштински дијалог на високо ниво со Европската унија. Најапред ќе бидат отворени поглавјата 23 и 24 коишто се однесуваат на внатрешните работи, судството, медиумите и изборите. Како што информираат од Секретаријатот за европски прашања, тимовите на Македонија и на ЕУ на оваа средба во Скопје ќе ги предводат претседателот на Владата Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе.
Претходно на 5 и на 6 март во Брисел ќе престојува вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи која ќе присуствува на сослушувањето за Македонија во Европскиот парламент заедно со еврокомерсарот Филе, со европратеникот Едуард Кукан и со известувачот во ЕП за земјава Ричард Ховит.
XS
SM
MD
LG