Достапни линкови

Преставници на Црвениот Крст влегоа во Хомс


Syria -- A satellite image of the Baba Amr district of Homs, 25Feb2012
Преставници на Црвениот крст денеска влегоа во централниот сириски град Хомс откако режимот на Башар ал Асад им дозволи затоа што претходно бутовниците прогласија тактичко повлекување од населбата Баба Амр. Обединетите Нации во меѓувреме изразија аларамантна загриженост по извештаите за егзекуции на луѓе кои во Хомс ги вршеле владините сили отакако бунтовниците се повлекле. Високиот Комесаријат за човекови права соопшти дека не може да ги потврди извештаите за убиства добиени од активисти, но дека ги предупредува сириските власти да го почитуваат меѓународното право.
XS
SM
MD
LG