Достапни линкови

На самитот на ЕУ денеска за финансиите


Лидерите на Европската Унија, на денешниот втор ден од самитот во Брисел, би требало да го питпишат новиот договор со кој Унијата ќе има поголема контрола врз националните буџети на земји членки. Но, договорот ќе го потпишат 25 од 27-те земји членки, бидејки со него не се согласуваат Велика Британија и Чешка. Лидерите на ЕУ денеска ќе разговараат и за проширување на санкциите против Белорусија.
XS
SM
MD
LG