Достапни линкови

Република Српска ја игнорира прославата за независноста на БиХ


Претседателот на Република Српска, Милорад Додик
Властите во Република Српска и оваа година го игнорираат прославувањето на Денот на независноста на Босна и Херцеговина. На референдумот пред дваесет години повеќе од 60 отсто Бошњаци и Хрвати во земјата гласаа за „суверена и независна БиХ“. Претставниците на српската заедница го бојкотираа гласањето.
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик изјави дека 1 март е празник на бошњачкиот народ и дека тие не го оспоруваат, но не го слават тој датум.
XS
SM
MD
LG