Достапни линкови

Невработеноста во еврозоната бележи рекордно ниво


Евростат соопшти дека невработеноста во еврозоната бележи рекордно ниво од 10,7 насто. Според агенцијата, во јануари околу16,9 милиони мажи и жени биле без работа.
Споредбено со јануари минатата година бројката е зголемена за 1,4 милиони лица. Еврозоната и натаму се бори со должничката криза и намалениот економски раст.
XS
SM
MD
LG