Достапни линкови

Утре парламентарни избори во Иран


Околу 48 милиони иранци утре ќе глсаат на парламентарните избори. Според очекувањата, не се очекуваат изненадувања, со оглед на тоа што по спорните претседателски избори во 2009 година на кои победи Махмуд Ахмадинеџад во земјата практично е елиминирана опозицијата. Тогашните изборни неправилности предизвикаа протести со што Иран беше доведен до една од најсериозните кризи од Исламската револуција во 1979 година.
XS
SM
MD
LG