Достапни линкови

Азербеџан се спротистави на протестите на Иран за продажбата на оружје


Азербеџан ги отфрли протести од Иран за договорот со Изрaел за набавка на оружје во вредност од 1,6 милијарди долари. Азербеџанското министерство за надворешни работи соопшти дека политиката на Баку не е насочена против ниту една земја.
Иранските власти побараа од амбасадорот на Азербејџан објаснување за договорот. Амбасадорот потврдил дека купиле оружје за ги ослободат окупираните делови, односно Нагорно-Карабах.
XS
SM
MD
LG